ظروف و وسایل چینی از کالین ساخته می‌شود. نوعی خاک رس سفید است که پس از حرارت دیدن سفیدی خود را حفظ میکند. چینی معمولاً با لایه ای شفاف لعاب می‌شود که سفیدی ظرف را نمایان میکند. چینی بهداشتی دو مرحله پخت دارد که درجه حرارت مرحله دوم پخت آن بالاتر از درجه حرارت پخت اولیه است. دمای پخت بالاتر باعث سخت تر شدن ولی شکننده‌تر شدن آن نسبت به چینی معمولی می شود.

طرح تولید چینی بهداشتی

ظروف و وسایل چینی از کالین ساخته می‌شود. نوعی خاک رس سفید است که پس از حرارت دیدن سفیدی خود را حفظ میکند. چینی معمولاً با لایه ای شفاف لعاب می‌شود که سفیدی ظرف را نمایان میکند. چینی بهداشتی دو مرحله پخت دارد که درجه حرارت مرحله دوم پخت آن بالاتر از درجه حرارت پخت اولیه است. دمای پخت بالاتر باعث سخت تر شدن ولی شکننده‌تر شدن آن نسبت به چینی معمولی می شود.

اولین بار چینی ها موفق به کشف تاثیر کائولین و ترکیب آن با فلودسپات ها در ساخت ظروف شدند و جایگزینی بهتر برای خاک سرخ رایج در تولید ظروف سفالی یافتند از این رو نام چینی برای اینگونه ظروف و منصوبات و مصنوعات به کار میرود. پرسیلن یا چینی کاربردهای مختلفی در صنعت داشته که متداولترین آنها ساخت ظروف چینی است. این ظروف در طرحها و با لعاب های مختلف عرضه شده و کارخانه ها و کارگاه های زیادی در سطح کشور به تولید آن می‌پردازند.

دیگر استفاده پرکاربرد چینی در محصولات بهداشتی است که به این دسته از اقلام اصطلاحاً چینی بهداشتی می‌گویند همه ما روزانه از محصولات چینی بهداشتی به دفعات در منزل، محل کار، مساجد، مدارس، رستوران ها، هتل ها و غیره استفاده می کنیم. محصولات چینی بهداشتی عمدتاً شامل انواع توالت های فرنگی، انواع روشویی و پایه توالت های ایرانی، زیردوشی ها و انواع متعلقات می‌باشد.

از آنجایی که مواد اولیه ساخت این محصول به دلیل وجود معادن مختلف و بسیار در کشورمان به فراوانی یافت می شود، هزینه های ساخت را برای تولید کنندگان پایین آمده است و تحقیقات حاکی از آن بود که تقاضای موجود برای این محصول در بازارهای داخلی و خارجی رو به افزایش می باشد بر طبق اطلاعات به دست آمده از گمرکات ایران عمده صادرات چینی بهداشتی ایران به کشورهای همسایه نظیر عراق، پاکستان و گرجستان می باشد.

بر طبق اطلاعات به دست آمده از گمرکات ایران میزان تولید جهانی چینی بهداشتی در بازه ۱۰ ساله از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷ با 1/۶۵ % افزایش از ۱.۸۶ میلیون تن به ۳.۱ میلیون تن رسیده است.در این بازه ده ساله صنعت چینی بهداشتی به طور میانگین سالانه ۵.۲ درصد رشد داشته است.

محصولات بهداشتی نباید دارای موج خط و خش و یا تاری و کدری باشند قطعه باید براق و شفاف باشد. چنانچه خط و خش و موج و یا تاری وجود داشته باشد، علاوه بر ایراد ظاهری می‌تواند ایجاد محتوای نامناسب نیز بکند و برخی درز‌ها و یا خراش های موجود، موجب می‌شود که آب به لایه‌های درونی آن نفوذ کند و به تدریج علاوه بر خراب شدن باعث شود تا رطوبت آن رطوبت آب به‌تدریج به اطراف محل نصب نفوذ کرده و موجب آسیب به محل نصب نیز بشود.

این نکته بیشتر در مورد کاسه توالت های ایرانی و زیر دوشی ها صادق است. بعضی از درزها و شکاف های موجود در قطعات چینی بهداشتی به قدری نازک هستند که در نگاه عادی از چشم پنهان می ماند و فقط با لمس دست و ناخن قابل تشخیص هستند هر چقدر لایه های درونی اقلام قدرت جذب آب کمتر باشد و ضخامت لعاب بیشتر و رنگ آن شفاف تر باشد کیفیت آن بهتر و مناسب‌تر است جنس بدنه قطعات بهداشتی نباید قابلیت جذب آب داشته باشند بهتر است هنگام خرید چینی آلات بهداشتی با ریختن آب روی قسمتی از آن که فاقد لعاب است.

ویژگی های چینی بهداشتی

1: لعاب شفاف

2: نداشتن ترک در سطح

3:میزان جذب آب مناسب

۴: عدم پیچیدگی قطعات

5: بهداشتی بودن قطعات تشکیل دهنده

6: آسان بودن نصب و راه اندازی

7: لوازم جانبی کامل

8: گارانتی و خدمات پس از فروش مناسب

فرایند تولید چینی بهداشتی

1:مواد اولیه مصرفی کائولن شرکت wpp ،کربنات کلسیم، اکسید، روی، کائولن، کربنات سدیم کربنات باریون

2: ریخته گری

تولید با دو روش در بخش ریخته گری صورت می گردد. 1: دستی. 2: نیمه اتوماتیک

روش دستی قالبهای چهار چرخ به صورت قطعات متصل بر روی میزهای چوبی قرار گرفته و کلیه مراحل ریخته گری باز کردن آنها و نقل و انتقال به صورت دستی صورت می‌گیرد برای تولید محصولاتی خمیده تر نظیر توالت فرنگی از این روش استفاده می شود.

روش نیمه اتوماتیک قالب های چهار چرخی به صورت سری بر روی یک ریل قرار گرفته و عمل ریخته گری و تخلیه توسط لوله های متصل به قالب صورت می گیرد سپس مراحل انتقال قطعه به وسیله دست انجام می‌شود از این روش در تولید قطعات ساده مثل پایه و روشویی استفاده می‌شود.

لعاب زنی: دوغاب لعاب بر روی محصول خام صورت می گیرد.

پخت محصولات نمک خورده پس از اندک زمانی با چک کردن فرآیند خشک کردن بر روی واگن های کوره بارگیری شده و به وسیله یک دستگاه کوره تونلی ساخت شرکت آلمان که طول آن ۴۸ متر بوده و قابلیت اعمال در ۱۴۰۰ درجه سانتیگراد را دارد در دمای ۱۸۵ درجه پخت میشود.

بسته بندی عملیات سورت و بسته بندی: بر اساس استانداردهای ملی ایران و استانداردهای داخلی شرکت انجام شده و محصولات کارخانه شامل روشویی پایه و توالت شرقی به وسیله پلاستو فوم بسته بندی و توسط دستگاه شیرینگ می شود توالت های فرنگی نیز در دسترس در بسته بندی کارتون در اختیار مشتری قرار می گیرد تجهیزات لازم برای نصب نیز شامل لاستیک تبدیل قرار میگیرد.

حرف آخر

با اطلاعات ارائه شده در متن مقاله می توان گفت کائولن یکی از ترکیبات مهم چینی بهداشتی و صنعت سرامیک است که وجود آن سفیدی و جلای خاصی به این محصول می دهد.این ماده در ترکیب با مواد دیگر سرامیک را بوجود می آورد.امروزه سرامیک نقش مهمی در بهداشت منازل و محل کار ما انسان ها دارد و استفاده های متغیری از آن می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست